Detský folklórny súbor Kobylka pracuje v Bratislave v mestskej časti Devínska Nová Ves, od roku 1990. Za toto obdobie sa dostal do povedomia ľudí nielen v tejto obci a v celej Bratislave, ale ako víťaz krajskej prehliadky choreografií sa prezentoval aj na celoslovenských prehliadkach folklórnych súborov v Prešove (1993), v Považskej Bystrici (1997) v Liptovskom Mikuláši (1999) a v Likavke (2001,2007, 2010, 2012).
Ľudová hudba súboru získala prvenstvo medzi detskými ľudovými hudbami v roku 1998 a v tom istom roku bola ocenená cenou Samka Dudíka a titulom “Laureát festivalu MYJAVA 1998“. V roku 2000 a 2002 takisto postúpila na Celoslovenskú prehliadku detských ľudových hudieb. V roku 2013 znovu získala Cenu Samka Dudíka na Medzinárodnom folklórnom festivale Myjava.
Kobylka viackrát účinkovala na festivaloch vo Východnej, Detve, Myjave, ďalej na festivale Koliesko v Kokave nad Rimavicou, Očovskej hrude v Očovej, Gajdošské fašiangy v Malej Lehote, a Gajdovačka v Oravskej Polhore. Reprezentovala slovenskú kultúru aj v Rakúsku, Poľsku, na Cypre, v Českej Republike, Chorvátsku, Maďarsku, Francúzsku, Macedónsku, Portugalsku a v Taliansku.
Počet detí v súbore je približne sedemdesiat a ich vek sa pohybuje od päť do pätnásť rokov.
Svojím programom Kobylka prezentuje tradície a zvyky slovenských, folklórnych oblastí (Pohronský Inovec, Horehronie, Liptov, Kysuce, Terchová, Podpoľanie, Záhorie ) a pôvodného chorvátskeho obyvateľstva Devínskej Novej Vsi. Súbor sa však zameral aj na rekonštrukciu historických hudobných prameňov. Prosae pastorales – vianočné obrázky z 18. storočia na Slovensku je dramatizované pásmo pastorel z polovice osemnásteho storočia podľa rovnomennej zbierky Juraja Zruneka a Edmunda Paschu.
Vo svojej práci súbor dáva dôraz na detskú prirodzenosť a hravosť. Snaží sa o čo najautentickejšie podanie folklórneho materiálu a vyvážené využívanie tanečnej zložky, speváckej zložky a detskej ľudovej hudby. V programe sa prezentuje široká škála ľudových hudobných nástrojov, ako gajdy, fujara, koncovka, píšťalka, ozembuch, drumbľa, heligónka, pastierska trúba, a iné. Autori programu čerpali pri jeho príprave zväčša zo svojich vlastných výskumov, čo takisto prispieva k osobitému výrazu tohto detského súboru.
Názov Kobylka v sebe skrýva tri významy. Jeden je odvodený od Devínskej Kobyly, vrchu týčiaceho sa nad obcou Devínska Nová Ves – symbolu miesta odkiaľ deti pochádzajú. Druhým je husľová kobylka ako symbol hudobnosti, a tretím poskakujúca lúčna kobylka ako symbol neviazanej detskej tanečnosti a hravosti. Ak Vás táto kombinácia zaujala, pozývame Vás na naše vystúpenie. Príďte si pozrieť kobylky z Kobylky na vlastné oči.
Zriaďovateľ súboru:
ISTRA CENTRUM, Hradištná 43, 84107 Bratislava, Devínska Nová Ves.